Veletrh E3 pokračuje v úpadku, příští rok může být jeho poslední šance

Veletrh E3 pokračuje v úpadku, příští rok může být jeho poslední šance

7 dubna, 2022 0 Od

V posledních letech se nejen důsledkem koronaviru začala ze světa herního průmyslu stahovat největší akce všech akcí této oblasti. E3 byla synonymem herního svátku, jenže letos se dokonce vůbec neuskuteční a to značí úpadek její důležitosti.

Herní průmysl je nesmírně dynamická oblast, která se vyvíjí nesmírně rychle a jakmile na chvíli zaspíte, mohou z vás být dinosauři. Platí to i pro videoherní konference, a to dokonce pro ty největší, jako je E3, která každý rok tradičně spojovala ty největší herní společnosti s velkolepou šou a zástupy fanoušků toužících spatřit exkluzivně žhavé novinky a čerstvé trailery přímo na akci. Šlo o herní svátek, jehož vrchol přicházel na konferencích velkých herních gigantů a každý se snažil přijít s tím nejzapamatovatelnějším momentem, který by si získal pozornost celého světa.

Jenže v posledních asi pěti letech postupně význam E3 začal najednou klesat. Vydavatelé se začali z akce stahovat a nejcitelnější ztrátou pro veletrh bylo jednoznačně to, když svůj odchod oznámila společnost Sony. Její konference totiž pravidelně patřily k tomu nejlepšímu, a navíc tím zmizel souboj odvěkých rivalů Sony vs. Microsoft (respektive Playstation vs. Xbox).  Právě konference Sony také bývaly těmi nejsledovanějšími na veletrhu, a to i navzdory tomu, že jejich čas byl především pro evropské publikum dost nepříhodný.

Aby toho nebylo málo, další ránu dostala E3 hned vzápětí. Svět totiž zasáhla pandemie koronaviru, kvůli které se začaly rušit události po celém světě a ani herní průmysl nezůstal stranou. Všechno, co se dalo, se přesunulo do digitální podoby, což vedlo k tomu, že vývojáři a vydavatelé se zase o něco méně báli udělat ten krůček mimo komfortní zónu a své novinky prostě zveřejňovali na internetu průběžně. Ne koncentrovaně, jako tomu bylo zvykem. Přidala se navíc i další letní herní akce v podobě Summer Game Festu a E3 se tak zrodila další, byť zatím malá konkurence.

Součet tohoto všeho znamená, že nad E3 momentálně visí pomyslný Damoklův meč. Pokud totiž nepřijde příští rok s velkolepou šou, kterou slibuje, mohlo by dojít k jejímu definitivnímu úpadku a ztrátě naprosto výjimečné události ve světě zábavního průmyslu. Něco tak velkého, jako je E3 je totiž ve světě ostatních odvětví poměrně nevídaná záležitost. A i já mohu přiznat, že jsem se jí nechal okouzlit. Vždycky jsem toužil být při tom, jak se na E3 ukáže nějaký legendární moment, o kterém chcete vyprávět ještě o deset let později. Ale se současným vývojem situace se tato šance výrazně snižuje. Příští rok je možná poslední šancí na záchranu a já budu pekelně držet palce, aby se to podařilo. Byla by velká škoda přijít o něco tak výjimečného.

Obrázek: nerdist.com

Zdroj: Gamers Generation