Výdaje na hry pro mobilní zařízení loni klesly o pět procent

Výdaje na hry pro mobilní zařízení loni klesly o pět procent

16 ledna, 2023 0 Od

Celosvětové výdaje spotřebitelů na videohry pro mobilní zařízení se v loňském roce snížily o pět procent na 110 miliard dolarů (zhruba 2,5 bilionu Kč). Ve své zprávě to uvedla analytická společnost Data.ai. Spotřebitelé se nyní kvůli vysoké inflaci a rostoucím nákladům na půjčky snaží více šetřit, což má negativní dopady na tržby videoherního průmyslu.

K poklesu zájmu o videohry kromě ekonomických problémů přispívá rovněž konec pandemie covidu-19, během které lidé trávili více času doma. Podle serveru CNBC se bude trh s hrami pro mobilní zařízení potýkat s problémy také v příštím roce, mimo jiné kvůli negativním dopadům nových pravidel společnosti Apple pro ochranu soukromí uživatelů na vývojáře.

Podle nových pravidel Applu musejí vývojáři aplikací pro telefony iPhone žádat uživatele o povolení ke sběru určitých dat pro reklamní účely. Podobná pravidla navíc chystá i společnost Google, jejíž operační systém Android využívá většina chytrých telefonů. Podle Data.ai bude v důsledku těchto pravidel obtížnější přilákat hráče, kteří vynakládají vysoké částky na nákupy virtuálního zboží uvnitř hry. Tito hráči jsou označováni jako „velryby“ a pro mnohé hry představují klíčový zdroj příjmů.

Někteří vedoucí pracovníci z odvětví se podle nedávné zprávy listu Financial Times obávají, že spotřebitelé čelící růstu životních nákladů nebudou ochotni dál investovat peníze do svého oblíbeného herního titulu, když existuje řada bezplatných her. Některé přední mobilní hry nyní podle odborníků registrují až pětinový pokles příjmů z prodeje virtuálního zboží, jako jsou dodatečné životy, vybavení pro hráčovu postavu či herní měny.

Hry pro mobilní zařízení byly v posledních letech klíčovým zdrojem růstu videoherního průmyslu, což přimělo velké vydavatele videoher k rozsáhlým investicím do této oblasti. Přední světový vydavatel Take-Two Interactive, který stojí za populární herní sérií Grand Theft Auto, například začátkem loňského roku koupil za 12,7 miliardy dolarů (zhruba 284 miliard Kč) výrobce her pro mobilní zařízení Zynga.

TZ

Zdroj: Gamers Generation