Souboj nenasytů, který neprospěje nikomu: FIFA vs. EA

Souboj nenasytů, který neprospěje nikomu: FIFA vs. EA

29 října, 2021 0 Od

O souboji mezi fotbalovou asociací FIFA a herní společností Electronic Arts jsme se krátce zmiňujeme i v novince ohledně toho, jak se nejspíše celý “spor” vyvine. Toto téma je však o něco komplikovanější a my jsme se tak rozhodli do něj nahlédnout, abychom si detailně rozebrali, jaká je aktuální situace a proč je to vlastně jenom souboj dvou otesánků, kteří soupeří o poslední kousek jídla, což nikomu neprospívá.

Koncem září se začaly na svět drát první spekulace o tom, že by hry FIFA mohly zahodit svůj dlouholetý název a přesunout se třeba ke značce EA Football Club, který dříve EA využívalo především k zaštítění postupu k odměnám za aktivitu při hraní jejich fotbálku. Tuto značku zavedla společnost v roce 2011, ale od té doby ji nikdy příliš nerozvíjela a i kdybyste se zeptali zkušených hráčů FIFA, je dost možné, že by si na ni ani z hlavy nevzpomněli.
EA dává jasně najevo, že pokud se nepodaří najít kompromis s fotbalovou asociací, je herní vydavatel ochotný a schopný značku FIFA opustit a držet se vlastního označení. A není divu. Fotbalová asociace si totiž zřejmě všimla, že tvůrci hry si v posledních letech díky režimu FIFA Ultimate Team vedou více než dobře a touží si tak ukousnout z pomyslného koláče svůj podíl a EA dostává ochutnat vlastní medicínu v podobě nenasytnosti.

FIFA v posledních letech neustále dokazuje, že peníze jsou na prvním místě více než kdy dříve. Mistrovství světa v Kataru, skandály kolem úplatkářství a nyní také snaha snížit cyklus pro světový šampionát na dva roky. To vše je pouhopouhá snaha vytřískat z každého metru fotbalového hřiště o něco více než doposud. A nyní se přidává také požadavek na rovnou čtyřnásobnou částku v porovnání s předchozí smlouvou s EA. Jak ale trefně poznamenal jeden z diskutujících na internetu, “FIFA by měla donutit EA kupovat lootboxy s procentní šancí na obnovení kontraktu”. EA si tak dlouho nestydatě vydělávali na gamblingu a potřebě hráčů snažících se o kompetitivní hru zakupovat neustále balíčky (a každý rok to dělat znovu), že si vlastně za všechno mohou sami. Když totiž na někoho máváte balíkem peněz, je logické že jakmile má něco, co chcete, natáhne vás. Vzpomeňme si na to, když Barcelona prodala Neymara za dosud nevídaných 222 milionů euro. Klub měl sice obrovské prostředky, jenže také odkryté karty. Každý věděl, že má peníze a to se odrazilo na vyjednávání o cenách. Stejným způsobem se teď chová FIFA.

V tomto soupeření neexistuje dobrá a špatná strana. FIFA ví, kolik EA vydělává a je pro ni nesmysl si neříct o víc. Jenže nemá páku, na což zřejmě při vymýšlení strategie trošku zapomněla. Obě strany si vzájemně vidí do karet a přesto nikdo nechce couvnout. EA ztráta značky FIFA zas tak trápit nemusí a zaplatí za ni snad někdo i pouhý zlomek toho, co EA? O tom lze silně pochybovat. Konami na značku FIFA přejde jenom těžko, dlouhé roky to byl úhlavní nepřítel a takový krok by moc nedával smysl. A dál je tu kdo? Nově vznající UFL, která bude free to play a nemá žádnou základnu fanoušků? Co si tedy FIFA od tohoto vzdoru slibuje? Ve finále prohrají obě strany EA přijde o svoji zavedenou značku, FIFA o nezanedbatelné peníze. Výrazně méně ale ztratí EA a společnost to moc dobře ví.

Existují tak pouze dvě cesty, kterými se situace může vydat. FIFA sníží své požadavky a vydělá alespoň něco, nebo se FIFA bude držet svých očekávání a přijde o všechno. Může si ale FIFA vůbec dovolit teď couvnout? Za mě je v současné situaci asociace vyloženě zaklíněná v rohu a nemůže se hnout. Krok zpátky už dle mého není možný, protože FIFA by definitivně ukázala, že se jen snažila kanadskou společnost podojit. Dlouhodobý příjem tak po rozchodu obou nejspíše bude fuč spolu se silným “reklamním prostorem” pro tu slavnou zkratku FIFA, která ale sama o sobě jenom ve spojení s fotbalem není marketingově tak silná. Ano, spojíte si ji s mistrovstvím světa, ale dál? Možná ještě s anketou “FIFA The best”, která ostatně také vznikla jenom protože FIFA již nedokázala najít společné slovo s francouzskou anketou Ballon d´Or. Prezident FIFA totiž “neviděl žádný přínos pro asociaci”.  Největší evropské soutěže má pod palcem UEFA a tento krok jenom umocní pád “značky” světové fotbalové asociace.

Martin Havel

Obrázek: besthdwallpaper.com

Zdroj: Gamers Generation