Recenze: Rychlý herní monitor Agon by AOC Porsche Design PD32M

Recenze: Rychlý herní monitor Agon by AOC Porsche Design PD32M

25 května, 2023 0 Od

Obdivujete Porsche a chcete mít jeho design na stole? Můžete si jej dopřát. Řadu zajímavých stylových prvků má třeba rychlý herní monitor Agon by AOC Porsche Design PD32M.

Při prvním seznámení s monitorem zaujme velmi robustní balení. Krabice je mnohem větší, než by se při pohledu na uváděné vnější rozměry 32palcového monitoru mohlo zdát. Kromě monitoru ukrývá široce rozkročený jednodílný stojan s otočným kloubem pivotu, jehož neoddělitelná ramena zabírají dost místa. Součástí balení je i menší krabička s napájecím adaptérem, napájecími kabely s koncovkami (vidlicemi) pro EU, Francii, UK, USA. Nechyběl ani HDMI kabel, USB-C propojovací kabel a audiokabel pro mikrofon.

Dokumentace k monitoru zahrnovala tištěný vícejazyčný manuál a v elektronické podobě byly návody k použití a obslužné programy (ovladače a screen saver) uloženy na dodávaném Porsche Design USB Disku s kapacitou 8 GB.

Poslední důležitou částí výbavy byl bezdrátový ovladač Quick Switch Keypad pro rychlé nastavení monitoru prostřednictvím OSD Menu (vícejazyčné, s podporou češtiny) a rychlé volby uživatelských herních profilů, zdrojů obrazu, volbám efektů pro zadní FX podsvícení dalších funkcí.

Stačí rychle postavit a seřídit

Manipulaci s monitorem při jeho sestavení zvládnete samostatně, ideální je položit krabici na bok, vytáhnout monitor a příslušenství v pěnovém obalu a vyjmout jednotlivé části. K monitoru položenému obrazovku dolů na jeho zadní stranu snadno připojíte stojan s otočným kloubem, připojíte kabely napájení a obrazového zdroje a můžete začít pracovat nebo hrát. Místo podstavce je možné monitor připojit k volitelnému závěsnému ramenu, které však není součástí dodávky.

Monitor je vybaven IPS miniLED displejem s 32palcovou úhlopříčkou, nabízí 4K rozlišení (3840 × 2160 bodů), chlubí se certifikací HDR 1400 a širokým barevným prostorem 97 % DCI-P3. Obnovovací frekvence monitoru je 144 Hz, odezva 1 ms GtG a jas dosahuje hranice až 1600 nitů. Zvuk zajišťuje dvojice 8wattových reproduktorů s certifikací DTS Sound. Monitor je na stojanu snadno výškově nastavitelný v rozsahu 150 mm, můžete jej otáčet do stran a přiklápět nebo odklánět podle svých potřeb v rozsahu -5° až 23°.

Lichoběžníkový hliníkový stojan byl navržen ve stylu volantů Porsche. Zajišťuje monitoru skvělou stabilitu jak v horizontální, tak v podporované vertikální poloze. Světlo v horní straně střední části stojanu promítá na spodek světelné logo AGON nebo PD. Spodní širší část je rozměrově přizpůsobena dodávanému bezdrátovému ovladači. Máte jej po ruce, můžete jej rychle posunout blíže ke klávesnici nebo myši, snadno měnit volby monitoru a pak jej vrátit na místo. Budete mít jistotu, že jej v záplavě věcí na herním/pracovním stole určitě neztratíte. Dáváte-li přednost jinému ovládání, můžete zvolit křížový ovladač s vypínačem napájení, umístěný na zadní straně zařízení.

Monitor pro práci a hry

Nákup monitoru, který nepatří mezi nejlevnější na trhu, si zpravidla před rodinou, šéfem nebo před sami před sebou musíte nějak obhájit. Profesionální hráči e-sportu možná jen lusknou prstem a vysvětlí, že bez něj skvělých výsledků nedocílí. Ostatní připustí, že kromě pohodlného a pohotového hraní využití monitor na editaci fotek, videa, zpracování 3D grafiky, virtualizace plánů a dalších věcí, pro které potřebujete jak výkonnou a rychlou grafickou kartu, tak úžasný obrazový výstup na displeji. Ve všech pracovních aktivitách monitor obstál na výbornou.

Po práci přichází na řadu zábava a množství zajímavých nastavení. Herní režimy můžete nechat vypnuté nebo zvolit FPS pro střílečky a zlepšení tmavých oblastí, RTS s kvalitnější obrazem u hraní strategií a Racing, kdy využijete rychlou odezvu a vyšší sytost barev. Varianty zobrazení můžete přizpůsobit vlastním potřebám (měnit sytost, barevné podání, prosvětlení stínů…) a uložit do tří pozic (tlačítka 1, 2 a 3 na rychlém bezdrátovém ovladači).

Skvělý obraz monitoru Agon by AOC Porsche Design PD32M můžeme po testu potvrdit, při práci i při hraní ukázal své přednosti v řadě zvolených režimů rozlišení a herních nastavení. Překvapil nás velmi kvalitní zvukový výstup s možností výběru režimů Hra/Rock/Klasika/Live/Divadlo a dále zajímavé volby FX podsvícení, které promítá RGB barvy na stěnu za monitorem. Při hře zpravidla využíváme headset a velmi potěšil výsuvný závěs pro sluchátka s mikrofonem, který je umístěn na levé i pravé straně monitoru.

Zbývá doplnit cenu tohoto designového skvostu, která zřejmě moc uživatelů nepotěší. Při uvedení na trh v loňském roce se monitor prodával za více než 50 tisíc korun. Nyní jen můžete u prodejců elektroniky sehnat o několik tisíc Kč levněji, nejvýhodnější byla v době testu nabídka za méně než 39 000 Kč. Vyšší cena je i po slevě zřejmě jedinou výtkou, kterou můžeme k tomuto produktu mít.

Václav Maletínský

Zdroj: Gamers Generation 

​