Microsoft kupuje za 7,5 miliardy dolarů ZeniMax

Microsoft kupuje za 7,5 miliardy dolarů ZeniMax

30 září, 2020 0 Od ALL 4 GAMERS

ZeniMax je mateřskou společností společnosti Bethesda Softworks, vydavatelství populárních herních sérií včetně Dishonored, Doom, Fallout a Elder Scrolls.

Společnost bude za akvizici platit v hotovosti, přičemž uzavření obchodu se očekává do poloviny roku 2021.

Dohoda přichází v době, kdy se Microsoft připravuje na vydání své řady Xbox Series X v polovině listopadu, první aktualizace herní konzole od roku 2013. V listopadu také vyjde netrpělivě očekávaný PlayStation 5 od Sony. Konkurenční konzole budou vydány do dvou dnů od sebe před Vánoci.

„Hraní je nejrozsáhlejší kategorií v zábavním průmyslu, protože lidé se všude obracejí k hraní her, aby se spojili, stýkali a hráli se svými přáteli,“ uvedl šéf společnosti Microsoft Satya Nadella. „Bethesda zaznamenala úspěch ve všech kategoriích her a společně podpoříme naši ambici “zmocnit se” více než tří miliard hráčů po celém světě.“

Podle analytika společnosti Baird Colina Sebastiana je nákup ZeniMaxu pro Microsoft trefou do černého.

Akvizice posílí portfolio her pro Xbox a zvýší úsilí společnosti Microsoft stát se přední platformou pro cloudové hraní, uvedl analytik v poznámce pro investory.

Dohoda by také měla Bethesdu osvobodit, aby se zaměřila na vytváření hitových her, zatímco Microsoft má tendenci pracovat s hostováním titulů v cloudu pro hraní na různých zařízeních.

Vedoucí Xbox týmu Phil Spencer slíbil, že do služby Xbox Game Pass přinese špičkové tituly Bethesda.

I když je možné, že Bethesda může vydávat hry pro PlayStation, přinejmenším ty, které jsou již ve vývoji, je nepravděpodobné, že by nějaké tituly byly dostupné konkurenčním cloudovým herním službám, uvedl Sebastian v poznámce pro investory.

Přidání průlomových franšíz od společnosti ZeniMax jako exkluzivity by nové konzoli Xbox poskytlo větší přitažlivost, když vezmeme v potaz nejnovější PlayStation.

Ceny konzolí jsou podobné a PlayStation je považován za lepší, ale hráči jsou silně taženi herním obsahem.

„Pokud jste si chtěli koupit PlayStation, abyste mohli hrát hry od Bethesda, nyní nechcete,“ řekl analytik Wedbush Michael Pachter.

Vzhledem k tomu, že většinu hlavních videoher lze hrát na osobních počítačích se softwarem Windows, je nepravděpodobné, že by se to změnilo, jakmile Microsoft bude vlastnit ZeniMax a jeho studia.

Konzole jsou však jiná věc. Fanoušci PlayStation oddaní franšízám, jako jsou Elder Scrolls nebo střílečka Wolfenstein, je mohou na konzolích do budoucna najít nedostupné.

„Pokud si budete chtít zahrát Elder Scrolls 6, budete si muset koupit Xbox,“ řekl Pachter.

Rozsah, v jakém budou hry ZeniMax nadále dostupné na PlayStation, bude záviset na tom, jak jsou uzavřeny smlouvy se společností Sony.

Kromě Bethesda Softworks vlastní ZeniMax také Bethesda Game Studios, id Software, ZeniMax Online Studios, Arkane, MachineGames, Tango Gameworks, Alpha Dog a Roundhouse Studios a zaměstnává více než 2300 lidí po celém světě.