Květnové herní menu

Květnové herní menu

6 května, 2021 0 Od ALL 4 GAMERS

Květen nám již pomalu začal a konečně se rozjíždí hlavní herní sezóna, kdy vycházejí opravdové pecky. Pátý měsíc v roce nám jich rozhodně pár přinese, tak se pojďme podívat na ty největší hry, které si budeme moci v květnu čerstvě zahrát.

Returnal: Sci-fi smyčka umírání | 30. dubna | PS5

Na PS5 míří první větší exkluzivita, jejíž základ není položený na nějaké předchozí hře a konečně tak zažíváme opravdu čistě next-gen hru. Tou se v poslední dubnový den stal Returnal, který ve světě překvapil recenzenty i hráče a sbíral možná až překvapivě vysoká hodnocení. Tato rouge-like akce rozhodně není pro každého, protože v ní budete dost umírat a každá smrt vás vrátí až na samotný začátek.

Největším lákadlem byl Returnal pro hráče, kteří již několik let smutní po Dead Space a rádi by opět zažili děs a hrůzu ve vesmírných prostorech. V tomto ohledu by Returnal mohl být alespoň takovým šidítkem, které trošku zaplní prázdnotu. Na první pohled totiž Dead Space připomínal poměrně dost, ale po odhalení kompletní hry bylo čím dál jasnější, že zde to nebude tolik o tom, abychom se báli a budeme se soustředit spíše na temnou atmosféru, obtížné souboje a rozkrývání podivného příběhu, v němž vás každá smrt posouvá o kousek dále.

Celkově vzato je Returnal stavěný především pro milovníky výzev a ty, kterým nevadí se ve hře zamknout na dlouhé hodiny. Průchody jednotlivými biomy totiž nejsou jednoduché, budou z vás ždímat poslední špetku vašich dovedností a zároveň vás nutit neustále sbírat vylepšení, která vám pomohou v přežití. Ne všechna vám však zůstanou i po smrti a v této smyčce úmrtí tak rozhodně nějakou dobu strávíte.

Resident Evil Village | 7. května | PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC

Další výlet Ethana Winterse do nebezpečím překypujícího domu je už za dveřmi a my se můžeme těšit na opravdovou jízdu. Série Resident Evil se vrací a vezme nás do doby tři roky po ději sedmého dílu slavné série. Tentokrát se podíváme do tajemné vesnice Evropě, kam Ethana ze zatím neznámého důvodu unese další populární hrdina série Chris Redfield.

Ve vesnici na nás čeká několik „frakcí“ mutantů, kteří budou Ethanovi pořádně ztěžovat život a každý moment v jejich společnosti se stane bojem o přežití. Největší pozornost ve světě jednoznačně vzbudili upíři, jejichž vůdkyní je ve vesnici Alcina Dimitrescu. Ta na sebe upozornila především svojí výškou a ženskými křivkami, které z ní udělaly hit memů a dalších vtípků na internetu. To je ale asi jediný moment, kdy se s Alcinou budete smát. Když po vás totiž půjde ona, nebo jedna z jejích tří upířích dcer, rozhodně se příjemně cítit nebudete. Jako další potom ve hře najdeme vlkodlaky, „mořské lidi“ z jezera a v neposlední řadě také rod Beneviento. Všem dohromady potom vládne Matka Miranda, o níž toho zatím tolik nevíme.

Hratelnost samotná bude laděná do stylu předchozího dílu, takže se po světě budou hráči pohybovat v pohledu první osoby. Systém inventáře by měl být podobný Resident Evil 4 a ve hře se objeví i obchodník, u kterého bude možné nakupovat různé předměty. Budete moci lovit také zvířat, z nichž lze uvařit různá jídla jejichž efekt vám pomůže s přežitím různými vylepšeními vaší postavy. Hra má taky později nabídnout multiplayerový režim RE: Verse, který se však oproti samotné hře opozdí.

Mass Effect: Legendary Edition | 14. května | PS4, Xbox One, PC

Legendární série Mass Effect se po vzoru hromady podobně slavných značek konečně také dočkává svojí předělávky. Vzhledem k boomu, který momentálně remastery a remaky zažívají, byl vznik Mass Effect: Legendary Edition prakticky nevyhnutelný. Fanoušky milované sci-fi RPG z pohledu třetí osoby bude přepracováno do nové podoby a rozdíl je znatelný opravdu na první pohled. Lepší textury či nasvícení hned praští do očí a i hráči, kteří si v původní verzi Mass Effecty neosahaly tak budou mít možnost si tuto ikonickou sérii projít, aniž by museli kousat zastaralost.

Co trošku zamrzí je fakt, že se tato předělávka chystá pouze na PC a konzole poslední generace, takže hráči na Playstationu a Xboxu si zatím nebudou moci užít plného potenciálu svojí konzole. Přitom právě Mass Effect by si jistě zasloužil, aby mohl využít i toho nejnovějšího hardwaru. Kdo ví, možná se později dočkáme alespoň nějakého updatu, který přinese next-gen upgrade, ale spoléhat na to zatím nelze.

Subnautica: Below Zero |14. května | PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch

Survival titul Subnautica je ve světě velmi populární a není tak divu, že se vyplatí na úspěch původní hry navázat. Chystané pokračování hry z roku 2018 nás tentokrát zavede, jak už název napovídá, do chladných oblastí, v nichž nebudeme bojovat pouze s nebezpečnou faunou, ale také s rozmary počasí, které se budou skládat především z mrazu a nepříjemnostmi s ním spojených. Hra byla už dříve dostupná v early accessu, takže pokud se chcete dozvědět větší porci detailů, nebo se podívat na hratelnost, informací k dispozici je již opravdu vydatná porce.

Budete muset pracovat s různými atributy jako je hlad, zdraví, žízeň a nově také měřič teploty, který vás bude zajímat ve chvílích, kdy se budete pohybovat na souši. Klíčové bude také shánění důležitých surovin a budování základen, které poslouží pro váš výzkum. Bude se nabízet několik režimů hry, které vám budou výzvu přežití v arktických podmínkách dělat snazší, nebo naopak obtížnější.

Jednoduše řečeno Subnautica: Below Zero nabídne většinu toho, co už její předchůdce a přihodí něco málo navíc, něco vylepší a něco zase trošku zjednoduší. Potěší také fakt, že hra bude vycházet v české lokalizaci na všech platformách.

Days Gone | 18. května | PC

Days Gone už je tu s nám nějaký ten pátek, ale tato zombie akce bez zombíků byla zatím pouze výsadou hráčů na PlayStationu. Hra od studia Sony Bend však nakonec jako jedna z mála PlayStation exkluzivit zamíří také na PC podobně jako třeba Horizon: Zero Dawn.

Days Gone je post apo akce v otevřeném světě zamořeném takzvanými freakery, kteří se srocují v hordách a jsou pro každého živého člověka smrtící hrozbou. Věrným společníkem při vašem cestování po nebezpečném světě bude mimo zbraní také motorka, o kterou se bude nutné neustále pečlivě starat. Pokud byste ji chtěli zanedbávat, brzy se vám to šeredně vymstí.

Days Gone se setkalo mezi hráči s poměrně pozitivním přijetím a ani recenzenti většinou nebyli vyloženě zklamaní, nicméně v rámci PlayStation exkluzivit se dá mluvit o takovém chudším příbuzném, který v konkurenci her jako The Last of Us, God of War či výše zmínění Horizon, prostě zapadl. Pokud ale milujete kosení zombíků po stovkách, jejich upalování a střílení, cestování po otevřeném světě a spoustu vedlejších úkolů, je Days Gone přesně hra pro vás a rozhodně by neměla minout váš radar.

Knockout City | 21. května | PC, Xbox One, Xbox Series X/S, PS4, PS5, Nintendo Switch

Knockout City bude kooperační vybíjená v městském prostředí, jejímž základním principem bude hra tří proti třem s využitím speciálních dovedností, kterými budete vyřazovat své soupeře ze hry. Vaše dovednosti se mohou odvíjet například od míčů, které zrovna držíte. Díky jednomu budete skákat výše, jiný vám nabídne zase vybuchuje. Míče bude možné v obraně chytat nebo se jim vyhýbat. Prostě si užijeme vybíjenou se vším všudy a něčím navíc. Při vydání má hra nabízet pět map a šest různých režimů.

Důležitou zprávou je, že hra bude k dispozici také v předplacených službách EA Play a Xbox Game Pass Ultimate, takže pokud máte v plánu si Knockout City vyzkoušet, předplatné je vynikající příležitostí. Kromě toho že si můžete zahrát na prakticky všech dostupných platformách, bude také možné si mezi nimi přenášet svůj postup, takže se nemusíte bát, že když si zahrajete na Switchi a potom budete muset svůj postup znovu získávat třeba na Playstationu. Vše se převede kamkoliv jen půjdete.

Biomutant | PS4, Xbox One, PC | 25.května

Akční RPG Biomutnant je v povědomí hráčů už dost dlouho. Vyzkoušet si ji přitom bylo možné už v roce 2019, kdy na herních veletrzích hráči i novináři dostávali hratelnou ukázku do rukou. Pak se ale po Biomutantovi doslova zavřela voda a vydání bylo v nedohlednu. Nakonec jsme se ale přece jenom dočkali a 25. května konečně po letech čekání dostaneme pořádný nášup zmutovaných zvířátek se spoustou modifikací, akční hratelností a otevřeným světem.

Hlavním hrdinou Biomutanta je zmutovaný mýval, jehož kroky budou směřovat ke stromu života. Ten je totiž napadený olejnatým morem a jeho záchrana je klíčová pro celý svět. Na své cestě staké budete muset pracovat na tom, abyste sjednotily jednotlivé kmeny, které se ve světě pohybují. Zajímavostí, co se týče vyprávění je, že by se o něj měl postarat jenom jeden člověk, takže je možné, že si užijeme postavy ve stylu polského dabingu.

Po stránce hratelnosti bude Biomutant spoléhat na divoký soubojový systém, který by se dal připodobnit k akčně laděným titulům jako Devil May Cry, kde hordy nepřátel kosíte přesně načasovanými útoky na blízko i na dálku. Boj bude obohacený o nekončící řadu speciálních efektů a likvidace nepřátel tak bude mít šmrnc a své vlastní kouzlo. Doufejme, že čekání se vyplatí a budeme tu mít jednoho z kandidátů na nejlepší akční titul roku.