Konkurenční souboj fotbálků dostal nedůstojnou tečku, eFootball je katastrofa

Konkurenční souboj fotbálků dostal nedůstojnou tečku, eFootball je katastrofa

1 října, 2021 0 Od

Každoroční soupeření fotbalových gigantů herního průmyslu letos nejspíš bude dost jednostrannou záležitostí. A dost možná to znamená definitivní konec konkurence pro EA.

Přerod Pro Evolution Soccer na eFootball nejde podle plánu a FIFA je velmi blízko k tomu, aby umocnila svůj monopol, který dlouhodobě buduje. Přitom ještě před rokem vypadalo všechno nesmírně nadějně a hráči fotbalových her doufali, že se Konami vzchopí, aby EA muselo konečně zase trošku přitopit pod kotlem.

Vraťme se o dva roky zpět. Vychází eFootball PES 2020, svého času ještě netušená poslední verze hry PES vůbec. Později Konami oznamuje, že ročník 2021 vyjde pouze formou sezónního updatu soupisek a hra zůstane naprosto stejná. Vývojáři si prý chtějí vzít rok navíc na vývoj hry od nuly a slibují, že poběží na Unreal Enginu. Pro mě osobně šlo o signál, že se Konami snaží připravit na novou generaci a od vydání PS5 snad bude opět dělat sérii FIFA zdatného konkurenta. Málokdy jsem se v životě tak moc mýlil.

Tento rok se objevily první zprávy o přerodu značky PES. Nyní už pouze eFootball. Hra měla být free to play a slibovala kompatibilitu s prakticky všemi možnými platformami (a možná i zde je zakopaný pes). Už zkušební verze budila mezi hráči obavy a nyní, když se do světa dostala plná verze, nenabízí o moc více než demo. Odemknuté jsou pouze některé režimy a týmy. Hra je plná nejen vizuálních bugů a po grafické stránce se dá hovořit o naprosté katastrofě, která se vrací v čase o několik let. Kombinace těchto neduhů vedla až k tomu, že se z eFootballu stala nejhůře hodnocená hra na Steamu a to už je opravdový průšvih.

Pokud do kontrastu postavíme sérii FIFA, letos fotbálek od EA po letech konečně posouvá laťku fotbalovosti a přináší realističtější zážitek než v posledních letech. Samozřejmě s trochou arkádového požitku, kterým je FIFA slavná, ale hratelnost se posouvá k realistickému pojetí a více klade důraz na kombinaci, která je hráčům rozhodně bližší než “kličkovaná” posledních let. Vypadá to tak, že navzdory free to play modelu se duchovní nástupce Pro Evolution Socceru definitivně pohřbil. Tady je konečná. EA vítězí na plné čáře a dokonce i zarytí milovníci PES se letos fotbalu od Konami dost pravděpodobně obloukem vyhnou a my tak pravděpodobně zapíšeme tento rok jako do historie jako definitivní konec velké rivality. Jediným majákem naděje tak zůstává chystaná fotbalová novinka UFL. Doufat ale že ohrozí EA je více než optimistické.

Martin Havel

Obrázek: yourdecommissioningnews.com

Zdroj: Gamers Generation