Borderlands 3

Borderlands 3

30 listopadu, 2019 1 Od ALL 4 GAMERS

Na nový díl Borderlands jsme si museli počkat pěknou řádku let – přece jenom, Borderlands: The Pre-Sequel, který byl doposud posledním plnohodnotným dílem v sérii, vyšel v roce 2014. Nicméně čekání je u konce a my tak můžeme navštívit Pandoru (a nejen tu!) po letech znovu, ještě lepší, větší a koneckonců i trošičku dospělejší než kdy předtím.

Pokud vám doposud nějakou záhadou série Borderlands unikala a nevíte o co se jedná, pak byste určitě měli vědět, že jde o looter-shooter hru zasazenou do sci-fi prostředí, s obrovským výběrem zbraní a lootu obecně, velkou variabilitou hratelnosti a RPG prvky díky výběru povolání a následným investováním bodíků do příslušných skillů. Ostatně po shlédnutí traileru výše budete mít tak nějak jasno, co můžete očekávat.

Do světa Borderlands se tentokrát vracíme zachránit vesmír před Calypso Twins – Troyem a Tyreen, kteří se rozhodli nazývat sami sebe bohy a přivlastnit si tajemnou moc, kterou ukrývají Vaulty po celé galaxii. Nutno hned na začátku říct, že autoři se v novém díle vůbec nebojí zahrát i na vážnější notu a pokud jste hráli předešlé díly, můžou vás některé dějové zvraty lehce překvapit – dvojčata jsou totiž záporáci jaksepatří a v Gearboxu si dali očividně velmi záležet na tom, abyste je už v prvních několika hodinách neměli zrovna v lásce. Více ale neprozradíme – nechte se překvapit. Těšit se ale můžete na spoustu starých známých, jako jsou například Claptrap, Lilith, Maya či Rhys, potkáme ale samozřejmě i nové tváře.

Po spuštění hry si vyberete, jak už je v sérii zvykem, jednu ze čtyř class, kterými jsou Operative, zaměřující se na zmatení nepřítele či například souboj s dronem, Gunner, který si může na pomoc povolat obrovského mecha a také ho ovládat, třetím je pak Beastmaster, robot, který si může povolat na pomoc zvířecího pomocníka a nakonec už tradičně Siren. Nutno podotknout, že všechny classy mají něco do sebe a určitě každá stojí alespoň za vyzkoušení, protože jsou natolik odlišné stylem hraní, že vás za ně bez problémů bude bavit hru dohrát i víckrát.

Jak už jsme psali v úvodních řádcích, ve hře jsou klasicky obsaženy i RPG prvky, takže se nejedná pouze o „tupou“ střílečku – postavu si náležitě můžete upravit a vylepšit tak, aby vyhovovala hernímu stylu, který vám vyhovuje nejvíce, což mimo jiné probíhá investováním bodů do jednoho ze tří talentových stromů. V nich najdete všemožné pasivní skilly zvyšující poškození či například regeneraci životů, ale například i takzvané kill skilly – schopnosti, které se aktivují po zabití nepřítele. Můžete tak dosáhnout navíc například rychlejší střelby či nabíjení a mnoho dalšího.

Velkou variabilitu můžete očekávat i v herním prostředí – navšívíte totiž šestici planet obsahujících mnoho lokací. Podíváte se tak na zpustošenou Pandoru, do obřího města planety Promethea, nádhernou Athenas či do bažin na Eden-6. V případě grafického zpracování ale nečekejte žádnou bombu – opět se jedná o cell shaded stylizaci, kterou známe z předchozích dílů což vyústilo v ne příliš velkou náročnost na hardware, jakou jsme mohli očekávat. I tak ale hra nevypadá špatně a dá se na ni bez problémů koukat.

Dohrání hry samotné trvá okolo třiceti hodin, což je velmi slušné číslo – tím ale zábava rozhodně nekončí. Jak už jsme psali, rozdílnost jednotlivých postav je natolik velká, že se určitě vyplatí hru rozehrát vícekrát. To ale samozřejmě není všechno – Gearbox počítal s velkými možnostmi dalšího hraní po dokončení příběhu – těšit se můžeme například na raidy a mnoho dalších aktivit. Už teď ale hra nabízí spoustu endgame contentu a po jejím dohrání zábava teprve začíná. Možností je spousta – maximální level je 50, takže pokud jste vynechali některé vedlejší questy, můžete se vrhnout do jejich plnění, abyste získali ještě pár těch talentových bodíků navíc.

To ale ani zdaleka není všechno – po dovršení maximálního levelu pokračujete se sbíráním zkušeností, které se transformují do Guardian Ranku – obdoby Badass Ranku známého z předchozích dílů. Můžete tak investovat další body do pasivních vlastností, jako je rychlost nabíjení, počet životů či šance na nalezení vzácného předmětu. Hra také nabízí hromadu dalších aktivit – po dohrání hru můžete rozehrát na takzvaný True Vault Hunter Mode, což je obdoba New Game+ známá taktéž z předchozích dílů, která zvedne obtížnost. Pokud se vám ale i tak hra bude zdát příliš jednoduchá – není problém – stačí zapnout jednu ze tří úrovní Mayhem módu, který obtížnost opravdu znatelně zvýší – nepřátelé budou mít více životů a štítů, udělovat větší poškození a vy zase menší a šance na výskyt legendárního vybavení se rapidně zvedne.

Dále se pak můžete zúčastnit aktivit, jejichž počet by se měl pomocí free updatů či placených DLC v budoucnu zvýšit, nicméně prozatím jsou ve hře dostupné dvě. První je Circle of Slaughter – klasický horde mód, ve kterém zabíjíte vlny nepřátel a plníte všemožné vedlejší úkoly, po jejichž dokončení vás čeká odměna v podobě dalšího lootu. Druhým je pak Proving Grounds, tedy klasické dungeony, opět se spoustou vedlejších úkolů, na jejichž konci vás čeká znovu spousta lootu. Dokončení Proving Grounds by nemělo zabrat více než půl hodiny, nicméně s pokročilejšími buildy postav zaberou klidně pouhých pár minut.

To nejlepší nás ale pořád čeká – ve hře je totiž coop mód, obsahující jak matchmaking tak i invite systém, takže můžete snadno hrát se svými přáteli. Vše výše popsané můžete hrát až se třemi dalšími hráči a to hned od prvních vteřin po zapnutí hry. Netřeba dodávat, že právě coop část je jedním z obrovských plusů hry a rapidně zvedá zábavnost celého titulu.

Borderlands 3 toho příliš nového nepřináší – spíše prohlubuje a vylepšuje vlastnosti, které známe už dlouhé roky. Nějaké zásadní změny a novinky tudíž nečekejte – spíše se můžete těšit na mnohem více toho, co už znáte. A nám to vlastně ani zase tolik nevadí. Při hraní jsme se totiž bavili a stále bavíme, přímo královsky. V případě, že vám hry tohoto žánru nejsou cizí, pak vám zaručujeme, že v titulu bez problému utopíte vyšší desítky hodin.

LÍBÍ SE NÁM
+ obrovská variabilita prostředí, nepřátel a lootu
+ COOP!!!
+ zajímavý příběh

NELÍBÍ SE NÁM
– velmi málo novinek

Zdroj: GAMESMAG