Tři základní desky pro AMD Ryzen

Tři základní desky pro AMD Ryzen

20 října, 2020 0 Od ALL 4 GAMERS

ASUS představil tři základní desky určené pro využití v herních sestavách s nejnovějšími procesory AMD Ryzen Zen 3. Jde o modely ROG Crosshair VIII Dark Hero, TUF Gaming X570 Pro (WiFi) a ROG Strix B550-XE Gaming WiFi. Podporu současných i budoucích generací procesorů AMD Ryzen s architekturou Zen 3 nabídnou nejen modely s chipsety X570 a B550, ale všechny základní desky ASUS řady 500 (X570, B550 a A520).

ROG Crosshair VIII Dark Hero

Platforma AMD X570 nabízí užitečný slot PCI Express 4.0, do nějž lze zapojit nejmodernější grafické karty či SSD disky. Čipset s velmi vysokou propustností vyžaduje účinný systém chlazení, aby nedocházelo ke kolísání výkonu. Tento problém většinou řeší kombinace pasivního chladiče a vestavěného ventilátoru, který se otáčí dle potřeby. Model ROG Crosshair VIII Dark Hero s čipsetem X570 je však první základní deskou se zcela pasivním chlazením. Rozměrný chladič vyplňuje prostor oblast od čipsetu po PCIe sloty. Dodatečný prostor usnadňuje zvládání teplotní zátěže i u plně obsazené desky. Nadšenci ji proto mohou využít jako kvalitní základ do PC sestav.

Vylepšeno bylo i napájení procesoru, které si účinně poradí i s novou generací procesorů AMD s paticí AM4. O napájení procesoru se stará 16fázová napájecí kaskáda TI (s proudovou propustností 90 A), ve které jsou fáze uspořádány do sdružené topologie. Dobře si poradí s přechodovým zatížením mezi stavy využití vícejádrových procesorů.

Oproti první generaci základních desek ROG X570 prošla deska Crosshair VIII Dark Hero jemnou úpravou designu. Její černý povrch vytváří výrazný kontrast s logem ROG na chladiči a I/O krytem, které jsou podsvíceny RGB LED osvětlením Aura. Ve střední části desky je výrazný štítek Dark Hero.

Dva primární sloty PCIe 4.0 x16 jsou zpevněny technologií SafeSlot, a lze do nich proto zapojit i ty nejtěžší grafické karty. Vedle nich se nacházejí i dva sloty M.2 (PCIe 4.0 x4) pro připojení nejrychlejších SSD disků s rozhraním NVMe.

Zadní panel je také bohatě vybaven. Několik portů USB 3.2 Gen 2 (sedm USB-A a jeden USB-C) lze využít pro připojení vysokorychlostních periferií, zatímco adaptér Intel WiFi 6 AX200 a 2 ethernetové porty s rychlostí až 2,5 Gb/s a 1 Gb/s se postarají o nejrychlejší dostupné internetové připojení např. při hraní her. Zvuk vylepšuje kodek SupremeFX S1220 s DAC převodníkem ESS ES9023 na výstupech předního panelu. Zajišťuje čistý a jasný zvukový výstup při poslechu hudby a hraní her, a to ve stereo či prostorovém zvuku. Deska také disponuje piny pro připojení portů USB 3.2 Gen 2, kterými je možné doplnit moderní počítačové skříně.

Crosshair VIII Dark Hero nabízí i řadu funkcí užitečných pro overclockery, kteří chtějí tuto desku využít na maximum. Tlačítka pro reset nastavení CMOS a spuštění funkce BIOS FlashBack dávají uživatelům plnou kontrolu nad systémem. Nacházejí se na již umístěném I/O krytu. Další informace o základní desce Crosshair VIII Dark Hero naleznete v nákupní příručce portálu Edge Up.

TUF Gaming X570-Pro (WiFi)

Vylepšená napájecí kaskáda na desce TUF Gaming X570-Pro sestává z 12 + 2 napájecích fází s řídicími mosfety Dr. MOS, šestivrstvé desky plošných spojů, patice ProCool, komponent TUF, které odpovídají vojenským standardům, a napájení Digi+, které zajišťuje vysokou odolnost. Součástí desky je komplexní chladicí systém, který zahrnuje vestavěné chladiče čipsetu, napájení a slotu M.2, dále hybridní konektory pro připojení ventilátorů a software Fan Xpert 4.

Rozsáhlé možnosti připojení zajišťují dva sloty M.2 (PCI Express 4.0) a porty USB-C (1x zadní, 1x přední) i USB-A 3.2 Gen 2. Deska byla navržena pro hráče her, proto obsahuje i ethernetový port s rychlostí až 2,5 Gb/s, stejně jako technologie Intel WiFi 6, Bluetooth 5.1, TUF LANGuard a TurboLAN.

Kodek Realtek S1200A poskytuje kvalitní zvuk se 108dB odstupem od šumu na výstupu a 103dB odstupem od šumu na vstupu. Integrovaný mikrofon s umělou inteligencí pro potlačení hluku navíc zajistí jasnou komunikaci během hraní. Software DTS Custom nabízí hráčům konkurenční výhodu, protože s jeho pomocí uslyší poziční podněty i ve stereo sluchátkách.

ROG Strix B550-XE Gaming WiFi

ROG Strix B550-XE Gaming je nová vlajková loď řady základních desek s chipsetem B550. Poskytuje ještě vyšší výkon prostřednictvím 16fázové napájecí kaskády TI (stejnou má deska ROG Crosshair VIII Dark Hero) s proudovou propustností 90 A pro využití nejen dnešní, ale i budoucí architektury procesorů AMD Zen 3.

Model Strix B550-XE Gaming disponuje komplexním systémem chlazení, jehož součástí je aktivní chlazení napájení s tepelnou trubicí, vestavěný hliníkový I/O kryt a kvalitní chladicí podložka pro lepší odvod tepla.

Na desce jsou také zabudované chladiče pro dva M.2 sloty, vestavěný ventilátor a karta Hyper M.2 x16 Gen 4 s vlastním chladicím krytem.

Nechybějí ani ethernetový port Intel s rychlostí až 2,5 Gb/s, adaptér Intel WiFi 6 AX200, šest M.2 slotů (z toho čtyři na kartě Hyper M.2 x16) a funkci BIOS FlashBack.

Připraveny na procesory AMD Ryzen Zen 3

Všechny základní desky řady ASUS 500 (X570, B550 a A520) jsou optimalizovány a připraveny pro využití s procesory AMD Ryzen Zen 3.