ROG Zephyrus G14: Nejvýkonnější 14palcový herní notebook na světě

ROG Zephyrus G14: Nejvýkonnější 14palcový herní notebook na světě

16 dubna, 2020 0 Od ALL 4 GAMERS

ASUS uvádí na český trh herní notebook ROG Zephyrus G14, který je nejvýkonnějším zařízením v kategorii 14palcových notebooků. S ohledem na extrémně tenké tělo z hořčíku obsahuje Zephyrus G14 speciální procesory vyzařující méně tepla. O vysoký výkon se stará to nejlepší z nové řady mobilních procesorů AMD Ryzen 4000 postavených na architektuře „Zen 2“ kombinované se 7nm výrobním procesem. Novinka může být vybavena grafickou kartou až NVIDIA GeForce RTX 2060. Zařízení lze využívat nejen za účelem hraní her, ale i k náročnější grafické práci. Předurčují ho k tomu vedle kompaktních rozměrů také dva typy displeje – buď s rychlou obnovovací frekvencí 120 Hz a adaptivní technologií synchronizace, nebo panely s PANTONE Validated barvami a WQHD rozlišením.

Výdrž více než 10 hodin na baterii a schopnost nabíjení z kompatibilních napájecích adaptérů USB typu C dělá z modelu Zephyrus G14 snadno přenosný herní stroj. Design ve dvou barevných variantách (měsíční bílá a temně šedá) je čistý a zdůrazňuje prémiové funkce, které zpříjemňují každodenní používání. Notebook ROG Zephyrus G14 se bude v Česku prodávat v závislosti na výbavě za ceny od 25990 Kč do 49990 Kč s DPH. Během několika týdnů se dostanou na trh také další varianty notebooku s vnějším displejem AniMe Matrix, který pomocí mini LED umístěných na víku umožní uživateli zobrazovat vlastní grafiku, animace a další efekty.

Volitelný displej AniMe Matrix

Volitelný displej AniMe Matrix rozšiřuje možnosti přizpůsobení notebooku. Umožňuje uživatelům zobrazovat vlastní grafiku, animace a další efekty na více než tisíci malých LED diodách zabudovaných do víka notebooku. U vybraných modelů bude na víku displeje AniMe Matrix možnost animace například loga ROG. AniMe Matrix využívá 1215 mini LED, a poskytuje tím nejen hráčům médium pro vyjádření jejich individuality. Každá LED dioda září bíle s 256 úrovněmi jasu.

Uživatelé mohou importovat animované GIFy a další grafiku, vytvářet vlastní animace snímek po snímku a psát textové zprávy s různými fonty. Vizualizace reagují na hudbu a další zvuk a vytvářejí jedinečnou platformu pro DJe a další umělce. Další funkce zahrnují systémová oznámení, které zobrazují např. nová e-mailová upozornění, datum, čas a úroveň nabití baterie.

Zephyrus G14 je vybaven grafickou kartou až GeForce RTX 2060 rozšířenou o možnost navýšení frekvence až na 1298 MHz při 65 W prostřednictvím funkce ROG Boost. Grafický procesor je založen na nejnovější architektuře NVIDIA Turing, podporuje ray tracing v reálném čase a umělou inteligenci. To umožňuje reálné zobrazení stínů a další grafických efektů ve hrách. Tato grafika zvládne zrychlit náročné operace, jako je vytváření obsahu, 3D modelování nebo deep learning.

Novinka může disponovat jedním ze dvou prémiových displejů. Uživatelé si mohou vybrat rychlejší displej Full HD, který dosahuje obnovovací frekvence až 120 Hz, a je určen primárně ke hraní, nebo zvolit vyšší rozlišení WQHD vhodné spíše pro grafiky a tvůrce obsahu. Adaptivní technologie synchronizace přidává ještě větší plynulost obrazu, protože koordinuje převod snímků mezi GPU a displejem.

Zephyrus G14 používá speciální procesory AMD Ryzen řady 4000, které generují méně tepla a umožňují v takto kompaktním šasi dosáhnout špičkového výkonu. Čipy obsahují až 8 jader a 16 vláken, takže zvládnou náročnou pracovní zátěž, kterou představují třeba úpravy videa a 3D vykreslování nebo náročný multitasking, kdy se kombinuje hraní her, streamování, nahrávání a chatování. Výkon procesoru podporují rychlé dvoukanálové operační paměti DDR4-3200 o kapacitě až 32 GB. Velmi rychlé úložiště NVMe SSD s kapacitou až 1 TB je zárukou rychlého načítání her nebo aplikací.

ROG vytvořil v podobě modelu Zephyrus G14 první herní notebook schopný napájení z portu DC nebo USB-C. Díky podpoře napájení pomocí USB Power Delivery zvládne lehčí práci s až 65W adaptérem USB typu C, který je mnohem menší než 180W adaptér potřebný k využití výkonu samostatné grafické karty v notebooku. V případech, kdy je baterie téměř vybitá, umožňuje napájení pomocí konektoru USB-C uživatelům prodloužit její životnost na cestách a pracovat tak déle prakticky kdekoli. Jestliže je Zephyrus G14 připojen k elektrické zásuvce, může USB napájení proudit také opačným směrem a zajistit rychlé nabíjení (až 3 A) kompatibilním smartphonům a dalším zařízením. Port USB-C s USB Power Delivery je schopen napájet také externí monitory přes DisplayPort 1.4. Port HDMI 2.0b usnadňuje hraní nebo sledování filmů na 4K monitorech a televizorech. Pro externí zařízení je zde dostatek možností připojení prostřednictvím sekundárního portu USB-C a dvou portů USB-A pro další zařízení.

K bezdrátovému připojení využívá Zephyrus G14 technologii Intel Wi-Fi 6 (Gig+), známou také jako 802.11ax. V kombinaci s kompatibilním routerem Wi-Fi 6 (Gig+) zvyšuje šířku pásma rozhraní až 2,4 Gb/s a zvyšuje efektivitu přenosu dat v přeplněných prostorech. Snižuje se také latence, což znamená menší zpoždění při online hraní a živém streamování.

Vylepšení klávesnice se neomezuje pouze na speciální pant ErgoLift, který při otevření víka nakloní klávesnici do úhlu pohodlného ke psaní. Zephyrus G14 je první notebook ROG, který integroval přihlašovací údaje pomocí otisku prstu do zapínacího tlačítka. Jediným stisknutím se stroj probudí a tento krátký dotyk prstu uživatele postačí i pro jeho autentizaci ihned, jakmile je systém Windows připraven k přihlášení. Na počítačích s více uživateli operační systém automaticky rozpozná dle otisku prstu správný účet přihlašujícího se uživatele.