Jak dohráváte hry? Mrkněte, do které skupinky hráčů patříte
5 února, 2022Každý hráč má trošku jiný přístup k hraní. Dnes si rozdělíme hráče do pár skupinek, podle toho, jak dohrávají hry a proč. Schválně, do které skupinky zařadíte sebe.
Příběhoví flákači
Skupinka hráčů typická tím, že se vlastně ani ve hře nechtějí příliš vyžívat. Spíše si jenom vychutnávají její příběh a nechtějí u hry trávit dlouhé hodiny. Kdybychom měli hledat nějaké ještě obecnější označení, budou to jednoznačně rekreační hráči, jejichž život se okolo her nemotá, ale spíše k nim občas jen tak lehce zabrousí. Rozhodně slovo flákači v názvu této skupinky nepovažujte za hanlivé. Jen tak hezky shrnuje to, že klidně i 30–40% hry zůstane po jejím “dohrání” neobjeveno.
Kmen zaseklých hráčů
Asi každý z hráčů, kteří tráví hraním desítky hodin týdně, už se někdy setkal se stiuací, ve které hrál hru, v níž udělal vše, co mohl. Dokončil ji do nejmenšího puntíku a přesto mu to nestačilo. Musel pokračovat dál a hledat další výzvy, snažit se zlepšovat a učit se vše dotáhnout k dokonalosti. Typické jsou tímto například hry s propracovanými bojovými systémy arkádového stylu. Například v komunitě hráčů Devil May Cry se najdou maniaci, kteří strávili na hře tisíce hodin i přesto, že její příběhová linka zabere něco málo přes dest. Proč? Protože chtějí přijít s dokonalým kombem, udělat ty nejpůsobivější videa, nebo jenom prostě a jednoduše mít dobrý pocit z toho, že se nadále zlepšují ve hře, kterou si zamilovali a ona jim k tomu dává prostor. Přihazujeme i video toho, jak se potom ty dlouhé hodiny třeba právě v Devil May Cry zúročí.
Pragmatičtí šťouralové
Hráči, kteří většinu her dohrají tak, že jí odhalí naprostou většinu, ale málokdy dosáhnou na oněch sto procent odhalených tajemství. Jsou už během průchodu pozorní a snaží se hledat vše, co by jim mohlo pomoci. Prolezou každé zákoutí, ale za každou cenu se neženou za tím, aby u jejich ukazatele průchodu hrou svítila stovka. Na hrách tak často stráví o pár hodin více, než je běžná doba uváděná hráči. Dělají to ale čistě z toho důvodu, že je to baví a případně pro předměty užitečné přímo ve hře. Ne kvůli virtuálnímu úspěchu, který by jim někde později svítil.
Maniakální dohrávači
Hráči, kteří stejně jako předchozí skupinka nejdou po trofejích, ale přesto prostě a jednoduše pro svůj pocit chtějí hry dohrávat na sto procent. Splnit každý úkol, nenechat na mapě svítit jediný otazníček. To je jejich cíl. Když už hru rozehrají, buď ji opustí, nebo z ní vyždímou absolutně všechno do poslední kapky. Tito hráči mají často v lásce RPG a podobné rozsáhlé tituly, v nichž je hodně co dělat a nabízejí velkou volnost. Někteří si stoprocentním průchodem projdou klidně i několikrát a to především u her, kde rozhodnutí dělají rozdíl. Typickou hrou, která potěší tento typ hráčů může být například Zaklínač 3.
Trophy hunteři
Skupinka hráčů, která má jasný cíl. Posbírat všechny dostupné trofeje, které zle získat, aby měli sto procent všech úspěchů u svého profilu na Steamu, PSN nebo třeba Xboxu. Nejde jim o to, posbírat vše. Nejde jim o to, vždy si hru užít na maximum. Chtějí prostě ten téměř hmatatelný předmět, který je odměnou za to, co ve hře dokázali. Často se nevyhýbají tomu, že některé úkoly dokončují i za pomoci tutoriálů či videí odhalujících veškeré skryté předměty ve hře. Příkladem budiž Hakoom Hakoom, který posbíral dva tisíce platinových trofejí na Playstationu.
Live servicáři
Hráči, o nichž už název této skupinky vypovídá dost. Často se věnují například esportovým titulům, nebo jiným live service hrám. Jejich cílem není hru dohrát, protože to ani nejde. Stráví na ní však stovky, nebo i tisíce hodin ročně. Jenom je baví a chtějí se v ní zlepšovat zatímco hrají s ostatními, nebo proti ostatním. Tyto hráče můžeme hledat napříč prakticky celým spektrem herního světa. WoWkaři, hráči FIFA a dalších sportovních her, fanoušci bojovek… nebo třeba hráči, kteří se svého času zasekli na Farmville. I oni trávili často i hodiny u svojí virtuální farmy, aby byla co nejlepší a oni se jí mohli pochlubit přátelů. Takže ač se to tak nezdá, může jíž i o velmi rekreační hráče.
Do které skupinky hráčů byste se zařadili vy? Nebo jsme nějakou vynechali? Podělte se s námi do komentářů o svoje postřehy.
Obrázek: pushsquare.com
Zdroj: Gamers Generation